fbpx

Jeżeli chcesz żeby Twoja muzyka była dostępna w serwisach muzycznych tj. Spotify, iTunes, Google Play, Apple Music, Tidal itd. to musisz rozpocząć współpracę z cyfrowym dystrybutorem muzyki. 

Żeby podjąć decyzję, jakiego dystrybutora wybrać, pomyśl o kilku sprawach:

  1. Do jakich serwisów dany dystrybutor jest w stanie dostarczyć Twoją muzykę? 

Poproś dystrybutora o spis serwisów, do których zostanie dostarczona Twoja muzyka. Zrób to na początku żebyś wiedział, czy ich oferta spełnia Twoje oczekiwania. 

Zapytaj też na jakie wsparcie promocyjne możesz liczyć podczas premiery swoich utworów. Ważne jest żeby mieć to dogadane i dowiedzieć się jakie są najlepsze praktyki publikacji piosenek. Warto też planować nowe wydawnictwa razem z osobą odpowiedzialną za marketing treści cyfrowych w danej firmie. Niestety, jak się domyślasz, jako nieznani artyści nie możemy liczyć na główny baner (chyba, że masz bardzo dużo kasy) na Spotify czy iTunes, ponieważ dystrybutor nie będzie posiadał żadnych argumentów, które mogłyby przekonać serwisy do promowania naszych utworów. Jeżeli jednak jesteś już popularny, to przykładowym  argumentem może być np. wysoka sprzedaż poprzedniej płyty. W innym przypadku skup się na realnych opcjach promocji jak zgłaszanie Twoich premierowych utworów do playlist moderowanych przez serwisy.

  1. Jaki model biznesowy wybrać? 

Jeżeli zamierzasz dostarczać wiele utworów rocznie, a przy tym chcesz zachować 100% zysków (minus podatki – dla Polski 10% i prowizja PayPal) ze sprzedaży to możesz skorzystać z usług firmy Distrokid (do tej pory, czyli do 19.08.2020 widziałem same zalety współpracy z nimi, jednak po obejrzeniu wczoraj kilku filmów na YT, mam pewne obawy co do dystrybucji muzyki zprzez tę fimę, dlatego usunąłem link afiliacyjny z mojej strony)  Działają oni w oparciu o model abonamentowy. Za dystrybucję będziesz płacić około 20$ rocznie i za tę kwotę będziesz mógł dostarczać nieskończoną ilość muzyki. Posiadają oni też funkcjonalność “Leave a Legacy”, dzięki której Twoje utwory pozostaną w serwisach nawet w przypadku Twojej śmierci lub nieopłacenia abonamentu. Kosztuje ona jednak 30$ za jedno wydawnictwo. 

Z kolei jeżeli wiesz, że będziesz wydawał małą ilość utworów lub jedną płytę rocznie, albo po prostu nie chcesz płacić rocznego abonamentu, tylko wolisz dokonać jednorazowej płatności, to taką ofertę posiada CD Baby. Dzięki takiej opcji Twoje utwory pozostaną w serwisach do końca świata, bez dodatkowych kosztów. Niestety pobierają oni za to prowizję od sprzedaży w wysokości 9% oraz opłatę za nadanie UPC (Uniwersalny Kod Produktu). Kod ten musi być nadany dla każdego wydanego singla lub albumu, więc nie da się uniknąć tej dodatkowej opłaty. 

Dystrybucja treści cyfrowych w Polsce

Jednak jeżeli jesteś nieznanym twórcą (jak ja :P) i nie chcesz inwestować pieniędzy, których jeszcze nie zarobiłeś, to możesz zastanowić się nad innym modelem biznesowym, czyli na tzw revenue share. Polega on na tym, że dzielisz się zyskiem ze sprzedaży z dystrybutorem. 

Współpracując z taką firmą będziesz otrzymywał darmowe kody UPC i nie będziesz musiał dokonywać żadnych dodatkowych opłat za dystrybucję. 

Na polskim rynku jest kilka takich firm, które posiadają przedstawiony powyżej model biznesowy. 

To właśnie ta opcja na początku Twojej drogi będzie najbardziej opłacalna, jeżeli nie będziesz zarabiać miesięcznie zbyt dużych kwot. Zaletą jest też polskojęzyczna obsługa klienta, możliwość spotkania z przedstawicielem firmy i zaplanowanie strategii sprzedażowej oraz działań marketingowych. 

W pierwszej kolejności zapoznaj się dokładnie z ich ofertą na stronach WWW, a następnie umów się na spotkanie z każdą z nich, żeby móc sprawdzić czy dana firma spełnia Twoje wymagania.

Tantiemy

Pamiętaj, że z każdego odtworzenia w serwisach streaming’owych oraz każdego zakupu (pobranie) należą Ci się tantiemy. W taki sposób zarabiasz podwójnie, pierwszym źródłem jest wypłata od dystrybutora, a drugim kasa z OZZ lub Twojego publisher’a. Dlatego pamiętaj żeby zarejestrować się w OZZ.

Dodatkowo, żeby być pewnym z jakich źródeł pochodzą zyski z tantiem polecam skorzystać z usług firmy Songtrust, która posiada bardzo czytelny system raportowy. Dowiesz się z niego jaki serwis z odtworzenia w jakim kraju, wypłacił Ci tantiemy. Korzystając z mojego linku afiliacyjnego otrzymasz 10% zniżkę.

Jeżeli myślisz o wyborze zagranicznego dystrybutora to koniecznie zapoznaj się z następującym artykułem: https://aristake.com/post/cd-baby-tunecore-ditto-mondotunes-zimbalam-or, w którym poznasz więcej szczegółów. Gorąco polecam, autor wykonał naprawdę kawał dobrej roboty.

Obserwuj mnie na INSTA i podeślij mi swoje utwory.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak promować swoją muzykę w 2020 roku to polecam odwiedzić następującą stronę https://numusician.com/how-to-promote-your-music

Najlepszego! 

Wojciech „MrWhiteBeats” Ignatowski